Unit Conditions
| Battery Health | N/A |
| used Duration | N/A |
| Scratches | No Scratches |
| Box | With Box |
| dents | No Dents |
| sim Variant | Dual SIM |
| Accessories With Device | N/A |
Redmi note 13 5g 6/128Pre-owned
Graphite Black| official| 128GB
৳17999 Tk
The Redmi Note 13 5G offers a stunning 6.6-inch AMOLED display, 120Hz refresh rate, and a powerful Dimensity 6080 chipset. Its 100 MP main camera and 5000 mAh battery deliver excellent performance, ideal for multitasking and photography.
Status :
Stock Available
Warranty :
7 days replacement guaranty 6 month service warranty
128GB
6GB
Region:official
specifications
| Display Size | 6.6 inches |
| Display Type | AMOLED, 120Hz refresh rate |
| Display Resolution | 1080 x 2400 pixels, 399 ppi |
| Dimensions | 161.1 x 75 x 7.98 mm |
| Weight | 173.5 grams |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| OS | Android 13, MIUI 14 |
| Chipset | MediaTek Dimensity 6080 (6 nm) |
| Network | 5G, 4G LTE, 3G, 2G |
| Memory | 6GB RAM, 128GB UFS 2.2 storage |
| Main Camera | Dual: 100 MP (wide, f/1.65, OIS) + 2 MP (depth, f/2.4) |
| Selfie Camera | 16 MP (wide, f/2.45) |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), Accelerometer, Proximity, Compass |
| Battery Info | 5000 mAh, 33W fast charging |
| Other Features / Info | IP54 splash resistance, stereo speakers, Corning Gorilla Glass protection |



